Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

PRZEWÓZ, DZIERGOWICE: Most po 60 latach

Po raz pierwszy od 1947 roku sąsiedzi z Przewozu (gm. Cisek) i Dziergowic (gm. Bierawa) mogli się nawzajem odwiedzać do woli. Oba samorządy na czas spływu pływadeł sfinansowały ustawienie prowizorycznej przeprawy na Odrze.

Miejscowości dzieli w linii prostej kilkaset metrów... i rzeka. Przez kilka wieków komunikację w tym miejscu zapewniał prom. Jedyny chyba w historii most pomiędzy obiema miejscowościami wybudowali zimą 1945 roku radzieccy saperzy, gdy Armia Czerwona uchwyciła w tej okolicy przyczółek na Odrze.

Most przetrwał jedynie dwa lata. W 1947 zniszczył go zator lodowy. Aż do 1975 roku między Przewozem i Dziergowicami znów kursował prom. Potem nawet i ta komunikacja zamarła, co sprawiło, że do sąsiedniej wioski trzeba było jeździć 20 kilometrów przez most w Cisku.

Pamięć o bliskim sąsiedztwie jednak przetrwała. Samorządowcy i mieszkańcy obu gmin od lat upominali się o zorganizowanie przeprawy mostowej w tym miejscu. Podczas odbywających się w tym miejscu kolejnych imprez w ramach spływu odrzańskich pływadeł wójtowie gmin szukali pomocy nawet u opolskich posłów. Do tej pory, niestety, bezskutecznie, gdyż budowa jest bardzo droga i została przez zarządcę prowadzącej do rzeki drogi, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, uznana za zupełnie nieekonomiczną. 16 czerwca mieszkańcy gmin Cisek i Bierawa po raz pierwszy od 60 lat mogli ponownie przejść przez rzekę między Dziergowicami a Przewozem. Z połączonych plastikowych zbiorników został wybudowany prowizoryczny most.

Nie było chyba osoby, której nie podobałaby się ta przeprawa. - To fantastyczna sprawa, most tutaj - cieszyła się Anna Ryborz, sołtyska Przewozu. - Wreszcie byda mogła sobie pójść do Dziergowic poklachać (poplotkować) - żartobliwie skwitowała inna mieszkanka gminy Cisek.

Do późnej nocy trwały "wędrówki ludów" w obie strony. Wójtowie gmin Bierawa - Ryszard Gołębowski, i Cisek - Alojzy Parys, podpisali nawet uroczyste porozumienie w sprawie wspólnej organizacji imprez podczas spływu pływadeł. Miejmy nadzieję, że przypieczętowali w ten sposób fakt, że ludzie z obu brzegów - dziergowickiego i przewoskiego - choć ten raz w roku będą się mogli wspólnie pobawić.

Prowizoryczny most zdemontowano jeszcze w trakcie spływu pływadeł, żeby odrzańskie dziwolągi mogły wypłynąć do Koźla. Za rok impreza odbędzie się po ciseckiej stronie. Czy tym razem dziergowiczanie będą mogli suchą stopą przejść rzekę, udając się w odwiedziny do sąsiadów z Przewozu?

Źródło: Nowa Gazeta Lokalna

 

Zdjęcia: RK

 

Komentarze 

 
#3 Gość 2008-09-12 17:01
W tym roku most pontonowy był już dwa razy większy :). Zobaczymy może za pare lat, jak tak dalej pójdzie władze wybudują przeprawę na drugą stronę ;)) która pozostanie dłużej niż 'jeden dzień' ;p pozdrawiam wszystkich zainteresowanyc h
Cytować
 
 
#2 Gość 2008-02-29 22:06
przydal by sie normalny most przynajmniej na auta osobowe
Cytować
 
 
#1 Gość 2007-11-20 23:56
Żałuję że mnie tam nie było, mam nadzieję że za rok też coś podobnego zbudują.
Cytować
 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
15 grudnia 2018
Sobota
Imieniny obchodzą:
Nina, Celina, Walerian
Dziś jest 349 dzień roku.
Do końca roku zostało
16 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...